Trochu z historie leteckých dnů v Jihlavě

Historie novodobých leteckých dnů v Jihlavě se datuje od r.1990, kdy členové aeroklubu přicházejí s myšlenkou pravidelně organizovat veřejná letecká vystoupení a navázat tak na poválečnou tradici, která se zde v 40. a 50. letech vytvořila, aby byla na dlouhá léta tehdejším režimem přerušena. Záměrem organizátorů bylo, aby kromě leteckých vystoupení špičkové úrovně probíhal i oddechový a doprovodný program, který by potěšil i širší veřejnost a zejména pak děti a jejich rodiče. Proto byly letecké dny spojovány s nejrůznějšími doprovodnými programy, jako například hudebním vystoupením (vzpomeňme například Fešáky či Jojo - Band), pouťovými atrakcemi či autosalonem. Z leteckých ukázek se do Jihlavy podařilo dostat piloty, tvořící absolutní špičku na světovém akrobatickém nebi (např. Martin Stáhalík, Ivan Tuček, Zoltan Veres, Jurgis Kairys, Viktor Čmal). Martin Stáhalík a Ivan Tuček, jejichž vystoupení na Jihlavských leteckých dnech se stala legendou, už na nás bohužel hledí z "leteckého nebe".

S odstupem několika uplynulých let lze konstatovat, že původní záměr se zdařil a že se Horácký letecký den zařadil mezi 3 největší akce tohoto druhu v republice (například v r.1996 byl přenášen v přímém přenosu České televize).